Як запобігти кокцидіозу?

02 квітня 2023
-
3

Кокцидіоз - широко поширене паразитарне захворювання. Часто з’являється при інтенсивному індиківництві. Поєднання багатьох елементів профілактики сприяє зниженню втрат виробництва.

У боротьбі з кокцидіями найважливіше – профілактика. Перш за все, важливо зробити так, щоб на фермі працювало якомога менше людей. Кожному відвідувачу необхідно не забути перевзутися та переодягнутися, а станки необхідно продезінфікувати. Прибудинкова територія приміщень також має бути доглянутою – мити та дезінфікувати, траву підкошувати, утримувати в порядку.

Очищення пташника:

  • прибрати гній - якомога швидше після перегону птахів
  • замести пташник
  • вимити обладнання та бетон, включаючи вентиляційні шахти
  • змочити пташник водою з миючим засобом (заздалегідь за 1-3 години)
  • використовувати теплу (не гарячу) мильну воду
  • прибирати

Моніторинг стада і перевірка стану здоров'я на основі випадково відібраних індиків може допомогти в оцінці ситуації на фермі . Якщо ми виявимо паразитів, у нас є кілька варіантів на вибір.

Методи боротьби з кокцидіями:

  • випалювання підлоги – ефективність цього методу важко оцінити однозначно;
  • дезінфекція нашатирним спиртом – дієвий метод, але пам’ятайте, що нашатирний спирт смертельний, також він впливає на металеві частини та викликає швидку корозію;
  • дезінфекція «датським» (голландським) методом, тобто т.зв «штукатурка підлоги» - надійний і ефективний метод, рекомендований у випадку старих, пористих і потрісканих підлог;
  • застосування хіміопрофілактики – доступні іонофорні та хімічні кокцидіостатики.

кокцидіостатики індиків.jpg

Як використовувати кокцидіостатики?

Кокцидіостатичні препарати в складі комбікорму пригнічують розмноження кокцидій. Для повної ефективності їх варто час від часу міняти – тривале застосування одного викликає резистентність.
Протягом року необхідно використовувати як мінімум 2 різні програми - літню і зимову. Більшість виробників індичат використовують один продукт під час вирощування (програма «постійний»). Найчастіше ці продукти вводять з кормом з першого дня життя до 10-14 тижня (залежно від ступеня зараженості навколишнього середовища, використовуваних продуктів, фаз годівлі, організації виробництва тощо).

Також використовуються програми чергування, використовуючи 2 різні продукти за один період вирощування. Наприклад, диклазурил від 1 дня до 4 тижнів, а потім монензин від 5 до 16 тижнів.

Найбільш часто використовуються іонофорні продукти. Однак нещодавні наукові дослідження показали, що хімічні продукти, звичайно, для нещодавно виділених польових штамів, є продуктами вибору в хороших програмах кокцидіостатики.