Виразка шлунка у свиней

10 вересня 2023
-
3

Дослідження GD Deventer виявило відповідні ураження шлункової стінки у 5,3% свиней на відгодівлі у 2017 році, тоді як у свиноматок цей показник становив 7,6%. Якщо врахувати незначні ураження, початкові виразки шлунка, ці відсотки будуть вищими.

Причини виразки шлунка у свиней

Шлунок свині складається з декількох відділів. Біля входу в шлунок стінка шлунка менш захищена від дії шлункового соку. Рівень рН на цій ділянці відносно нейтральний (рН 5-6). На виході шлунок кислий (рН 3 - 3,5). У нормі твердий вміст шлунка запобігає потраплянню кислоти і травних ферментів до входу в шлунок і пошкодженню слизової оболонки. Коли шлунок порожній або якщо шлунковий вміст занадто рідкий, кислий шлунковий сік може спричинити пошкодження слизової оболонки біля входу в шлунок. Бактерія (Helicobacter suis) може погіршити ситуацію.

Симптоми виразки шлунка у свиней

У багатьох свиней з легкими формами виразки шлунка симптоми малопомітні або відсутні. У дещо важчих випадках спостерігається погане споживання корму (іноді з блювотою) і затримка росту. У виняткових випадках стравохід може звужуватися біля входу в шлунок. Свиноматки перед опоросом також належать до групи ризику, оскільки споживання корму у них може бути нижчим. Як і у людей, перитоніт, а також загибель свиней також може виникнути внаслідок кровотечі з виразки шлунка.

Профілактика виразки шлунка у свиней

Розглядаючи причини виникнення виразки шлунка, для профілактики можна врахувати наступні моменти:

 1. Високо текстурований корм
  Корм з достатньою кількістю клітковини гарантує, що вміст шлунку стає твердим і кислий шлунковий сік не може діяти на вразливу частину. Уникайте занадто рідкого шлункового вмісту!
 2. Уникайте нерегулярного споживання корму
  У порожньому шлунку рН на вході в шлунок опускається і  стає занадто низьким (кислим). Голодування також є фактором розвитку  виразки шлунка.
 3. Зменшити стрес
  Стрес знижує споживання корму у свиней, а також приплив крові до стінки шлунка. Шар слизової оболонки порушується, і умови для Helicobacter suis стають більш сприятливими.
 4. Покращення загального стану здоров'я
  Існують дослідження, які показують, що у стадах відгодівельних свиней з респіраторними проблемами виникає більше виразок шлунку.

Раціон з високим вмістом клітковини позитивно впливає на здоров'я шлунку свиней

Загалом, можна сказати, що якщо тварина тимчасово недоїдає з будь-якої з вищезазначених причин, то при задаванні їжі, багатої на клітковину, твердий вміст довше затримується в шлунку. Багато досліджень показують, що корми з високим вмістом клітковини є найкращими для досягнення хорошого здоров'я шлунку.