Відлучення поросят без проблем

06 квітня 2023
-
6 minutes

Період відлучення поросят від матері означає зміну середовища та харчування, що призводить до погіршення роботи кишечника. Ця стаття описує потенційні негативні наслідки та те, що можна зробити для їх подолання за допомогою годівлі.

Функція кишечника полягає в перетравленні та всмоктуванні поживних речовин, а також у створенні бар'єру проти патогенних мікроорганізмів. Споживання енергії та корму поросятами після відлучення набагато нижче, ніж у підсисний період. Це має негативні наслідки для ворсинок кишечника. Через низьке споживання корму в перші кілька днів після відлучення в кров потрапляє менше поживних речовин. Це призводить до того, що ворсинки кишечника значно зменшуються в розмірах. Годівля відіграє важливу роль у цьому відношенні. Дослідження показують, що кишкові ворсинки майже не зменшуються в розмірі при високому споживанні замінника молока протягом перших трьох днів після відлучення. Але значно зменшуються в розмірі при низькому споживанні корму поросятами, що відлучаються.

 

Через атрофію кишкових ворсинок значно зменшується кількість кишкових клітин для всмоктування поживних речовин і води. Всмоктування поживних речовин знижується, а це призводить до збільшення кількості неперетравлених поживних речовин у товстому кишечнику. Патогенні мікроорганізми отримують найбільшу користь від цих поживних речовин, таким чином підвищуючи ризик проблем зі здоров'ям протягом усього періоду вирощування. Інші дослідження показують, що низьке споживання корму в перші дні після відлучення від свиноматки призводить до підвищеної перистальтики витоку кишківника. Це пов'язано з тим, що в перші кілька днів після відлучення між клітинами кишечника утворюється більше отворів. В результаті значна кількість патогенних мікроорганізмів потрапляє в кров. Окрім низького споживання корму в перші дні після відлучення, кишкові розлади дефекація можуть виникнути через стрес та інфекції.

 

Зміни в споживанні корму після відлучення

На практиці не всі поросята в гнізді споживають однакову кількість корму. У середньому від 10 до 20% поросят не їдять або майже не їдять протягом перших двох-трьох днів після відлучення. Саме ці поросята зазнають значних пошкоджень кишківника і мають високий ризик виникнення проблем зі здоров'ям кишківника на більш пізній стадії вирощування. Вкрай важливо, щоб усі поросята приймали корм у перші дні після відлучення.

 

Оптимальна стратегія годівлі після відлучення

Коли поросят відлучають у ранньому віці, у віці від трьох до чотирьох тижнів, вони споживають мало корму. Як наслідок, на момент відлучення поросята ще недостатньо звикли до споживання сухого корму, і після відлучення у них спостерігатиметься значне зниження споживання корму. Для підтримання оптимального стану кишківника таким поросятам протягом перших трьох днів після відлучення слід давати дуже легкозасвоюваний, багатий на енергію престартер, орієнтований на засвоєння енергії. Максимум через три-чотири дні після відлучення їх слід перевести на стандартний престартер. Склад цього корму для відлучення гарантує, що будь-яке потенційно можливе пошкодження кишківника буде відновлене якомога швидше і відбудеться поступовий перехід до наступної фази годівлі.